Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata ...

Nie rozumiesz gestów, znaków liturgicznych lub chcesz je zgłębić?

Moderator: ks. Mariusz S.

PostNapisane: Śr sty 15, 2014 11:11 pm
Podczas Mszy padają słowa:

"Przekażcie sobie znak pokoju"

i się zaczyna owe przekazywanie znaku pokoju, a to poprzez podanie ręki (u przesądnych można usłyszeć: tylko nie na krzyż), albo ludzie sobie się kłaniają, bywają braterskie uściski lub święte pocałunki, to zależy od zwyczaju w danej parafii i od potrzeby serca. Po tych słowach wspomnianych wyżej zaczyna się śpiewać bądź recytować: "Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata ..." tylko że w tym czasie sporo ludzi jest jeszcze zajętych przekazywaniem znaku pokoju i nie bardzo obserwuje co się dzieje na ołtarzu, nie widzą co robi kapłan w tym czasie, a jak widzą to może się i nie zastanawiają co to oznacza. A dzieje się dużoooo. Kapłan łamie Ciało Chrystusa na pół i kawałek tego Ciała wrzuca do kielicha z Krwią Chrystusa.

Wspominam o tym dlatego, że jakiś czas temu pewien kapłan podczas Mszy wytłumaczył co oznacza ten gest, powiem szczerze że ja również nie zastanawiałem się wcześniej co to oznacza i albo nie wiedziałem albo zapomniałem. Ale teraz wiem. I chciałbym się jeszcze dowiedzieć czy to o to chodzi.

Łamanie Ciała Chrystusa oznacza śmierć (np. jakby połamać komuś kręgosłup cały to człowiek umrze). Natomiast odłamanie kawałka Ciał Chrystusa i wrzucenie go do Krwi Chrystusa oznacza życie (bo jak się ciało połączy z krwią to jest życie) i wtedy: "Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata". Umarł za nas, ale zmartwychwstał i żyje i jest obecny w Eucharystii i w naszym życiu. Czy dobrze to zrozumiałem? Czy może jednak coś pokręciłem?

Pozdrawiam Grzesiek zwany długim :)
Nie lękajcie się!!!

Be strong and courageous!!!

Powrót do Tłumaczenie gestów w liturgii